Who Won the Oscar for Documentary Short?

Academy Award: Documentary Short

The Academy Award for Documentary Feature Film was introduced at the 14th Academy Awards in 1942. The first Oscar went to "Churchill's Island".

Through the years multiple winners have included Charles Guggenheim and Walt Disney. In the early years, it was common for films produced by the armed forces to win the Oscar for Documentary Short.

Who Won Documentary Short Oscars?


2013 The Lady In Number 6: Music Saved My Life  
Malcolm Clarke; Nicholas Reed
Other Nominees: CaveDigger; Facing Fear; Karama Has No Walls; Prison Terminal: The Last Days Of Private Jack Hall
2013 Inocente  
Sean Fine and Andrea Nix Fine
Other Nominees: Kings Point; Mondays At Racine; Open Heart; Redemption
2012 Saving Face  
Other Nominees: The Barber Of Birmingham; God Is The Bigger Elvis; Incident In New Baghdad; The Tsunami and the Cherry Blossom
2011 Strangers No More  
Karen Goodman and Kirk Simon
Other Nominees: Killing In The Name; Poster Girl; Sun Come Up; The Warriors Of Qiugang
2010 Music By Prudence  
Roger Ross Williams and Elinor Burkett
Other Nominees: China's Unnatural Disaster; The Last Campaign Of Governor Booth Gardner; The Last Truck; Rabbit a la Berlin
2009 Smile Pinki  
Megan Mylan
Other Nominees: The Conscience Of Nhem En; The Final Inch; The Witness - From the Balcony of Room 306
2008 Freeheld  
Other Nominees: La Corona (The Crown); Salim Baba; Sari's Mother
2007 The Blood of Yingzhou District  
Other Nominees: Recycled Life; Rehearsing A Dream; Two Hands
2006 A Note Of Triumph: The Golden Age Of Norman Corwin  
Corinne Marrinan; Eric Simonson
Other Nominees: The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club; God Sleeps In Rwanda; The Mushroom Club
2005 Mighty Times: The Children's March  
Robert Hudson; Bobby Houston
Other Nominees: Autism Is A World; The Children of Leningradsky; Hardwood; Sister Rose's Passion
2004 Chernobyl Heart  
Maryann DeLeo
Other Nominees: Asylum; Ferry Tale
2003 Twin Towers  
Bill Guttentag; Robert David Port
Other Nominees: The Collector of Bedford Street; Mighty Times: The Legacy of Rosa Parks; Why Can't We Be A Family Again?
2002 Thoth  
Sarah Kernochan; Lynn Appelle
Other Nominees: Artists and Orphans: A True Drama; Sing!
2001 Big Mama  
Tracy Seretean
Other Nominees: Curtain Call; Dolphins; The Man on Lincoln's Nose; On Tiptoe: Gentle Steps To Freedom
2000 King Gimp  
Susan Hannah Hadary; William A Whiteford
Other Nominees: Eyewitness; The Wildest Show in the South: The Angola Prison Rodeo
1999 The Personals: Improvisations On Romance In the Golden Years ("The Personals: Improvisations On Romance In The Golden Years")  
Keiko Ibi
Other Nominees: A Place In the Land; Sunrise Over Tiananmen Square
1998 A Story of Healing  
Donna Dewey; Carol Pasternak
Other Nominees: Alaska: Spirit of the Wild; Amazon; Daughter of the Bride; Still Kicking: The Fabulous Palm Springs Follies
1997 Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O'Brien  
Jessica Yu
Other Nominees: Cosmic Voyage; An Essay on Matisse; Special Effects-Nova; The Wild Bunch: An Album in Montage
1996 One Survivor Remembers  
Katy Antholis
Other Nominees: Jim Dine: A Self Portrait on the Walls; The Living Sea; Never Give Up; The Shadow of Hate
1995 A Time For Justice  
Charles Guggenheim
Other Nominees: Blues Highway; 89MM OD Europy; School of Assassins; Straight from the Heart
1994 Defending Our Lives  
Margaret Lazarus; Renner Wunderlich
Other Nominees: Blood Ties: The Life and Work of Sally Mann; Chicks In White Satin
1993 Educating Peter  
Thomas C Goodwin; Gerardine Wurzburg
Other Nominees: At the Edge of Conquest: The Journey of Chief Wai-Wai; Beyond Imagining: Margaret Anderson and the Little Review; The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein; When Abortion Was Illegal: Untold Stories
1992 Deadly Deception: General Electric Nuclear Weapons and Our Environment  
Debra Chasnoff
Other Nominees: Birdnesters of Thailand; A Little Vicious; The Mark of the Maker; Memorial: Letters From American Soldiers
1991 Days Of Waiting  
Steven Okazaki
Other Nominees: Burning Down Tomorrow; Chimps: So Like Us; Journey Into Life: The World of the Unborn; Rose Kennedy: A Life To Remember
1990 The Johnstown Flood  
Charles Guggenheim
Other Nominees: Fine Food Fine Pastries Open 6 to 9; Yad Vashem: Preserving the Past To Ensure the Future
1989 You Don't Have To Die  
William Guttentag; Malcolm Clarke
Other Nominees: The Children's Storefront; Family Gathering; Gang Cops; Portrait of Imogen
1988 Young At Heart  
Sue Marx; Pamela Conn
Other Nominees: Frances Steloff: Memoirs of a Bookseller; In the Wee Wee Hours; Language Says It All; Silver Into Gold
1987 Women - For America For the World  
Vivienne Verdon-Roe
Other Nominees: Debonair Dancers; The Masters of Disaster; Red Grooms: Sunflower in a Hothouse; Sam
1986 Witness To War: Dr Charlie Clements  
David Goodman
Other Nominees: The Courage To Care; Keats and His Nightingale: A Blind Date; Making Overtures: The Story of a Community Orchestra; The Wizard of the Strings
1985 The Stone Carvers  
Marjorie Hunt; Paul Wagner
Other Nominees: The Children of Soong Ching Ling; Code Gray: Ethical Dilemmas in Nursing; The Garden Of Eden; Recollections of Pavlovsk
1984 Flamenco at 5:15  
Cynthia Scott; Adam Symansky
Other Nominees: In the Nuclear Shadow: What Can The Children Tell Us?; Sewing Woman; Spaces: The Architecture of Paul Rudolph; You Are Free (Ihr Zent Frei)
1983 If You Love This Planet  
Edward Le Lorrain; Terri Nash
Other Nominees: Gods Of Metal; The Klan: A Legacy Of Hate In America; To Live Or Let Die; Traveling Hopefully
1982 Close Harmony  
Nigel Noble
Other Nominees: Americas In Transition; Journey For Survival; See What I Say; Urge To Build
1981 Karl Hess: Toward Liberty  
Roland Halle; Peter W Ladue
Other Nominees: Don't Mess With Bill; The Eruption Of Mount St Helens; It's The Same World; Luther Metke at 94
1980 Paul Robeson: Tribute To An Artist  
Saul J Turell
Other Nominees: Dae; Koryo Celadon; Nails; Remember Me
1979 The Flight of the Gossamer Condor  
Jacqueline Phillips Shedd; Ben Shedd
Other Nominees: The Divided Trail: A Native American Odyssey; An Encounter With Faces; Goodnight Miss Ann; Squires of San Quentin
1978 Gravity Is My Enemy  
John Joseph; Jan Stussy
Other Nominees: Agueda Martinez: Our People Our Country; First Edition; Of Time Tombs and Treasure; The Shetland Experience
1977 Number Our Days  
Lynne Littman
Other Nominees: American Shoeshine; Blackwood; The End Of The Road; Universe
1976 The End Of The Game  
Claire Wilbur; Robin Lehman
Other Nominees: Arthur and Lillie; Millions of Years Ahead of Man; Probes In Space; Whistling Smith
1975 Don't  
Robin Lehman
Other Nominees: City Out Of Wilderness; Exploratorium; John Muir's High Sierra; Naked Yoga
1974 Princeton: A Search For Answers  
Julian Krainin; DeWitt L Sage Jr
Other Nominees: Background; Children At Work; Christo's Valley Curtain; Four Stones for Kanemitsu
1973 This Tiny World  
Charles Huguenot van der Linden; Martina Huguenot van der Linden
Other Nominees: Hundertwasser's Rainy Day; K-Z; Selling Out; The Tide of Traffic
1972 Sentinels of Silence  
Manuel Arango; Robert Amram
Other Nominees: Adventures in Perception; Art Is; The Numbers Start With the River; Somebody Waiting
1971 Interviews With My Lai Veterans  
Joseph Strick
Other Nominees: The Gifts; A Long Way From Nowhere; Oisin; Time Is Running Out
1970 Czechoslovakia 1968  
Denis Sanders; Robert M Fresco
Other Nominees: An Impression of John Steinbeck: Writer; Jenny Is A Good Thing; Leo Beuerman; The Magic Machines
1969 Why Man Creates  
Saul Bass
Other Nominees: The House that Ananda Built; The Revolving Door; A Space To Grow; A Way Out of the Wilderness
1968 The Redwoods  
Mark Harris; Trevor Greenwood
Other Nominees: Monument to the Dream; A Place To Stand; See You at the Pillar; While I Run This Race
1967 A Year Toward Tomorrow  
Edmond A Levy
Other Nominees: Adolescence; Cowboy; The Odds Against; Saint Matthew Passion
1966 To Be Alive!  
Francis Thompson
Other Nominees: Mural On Our Street; Ouverture; Point Of View; Yeats Country
1965 Nine From Little Rock  
Charles Guggenheim
Other Nominees: Breaking the Habit; Children Without; Kenojuak; 140 Days Under the World
1964 Chagall  
Simon Schiffrin
Other Nominees: The Five Cities of June; The Spirit of America; Thirty Million Letters; To Live Again
1963 Dylan Thomas  
Jack Howells
1962 Project Hope  
Frank P Bibas
Other Nominees: Breaking the Language Barrier; Cradle of Genius; Kahl; L'Uomo in Grigio
1961 Giuseppina  
James Hill
Other Nominees: Beyond Silence; A City Called Copenhagen; George Grosz' Interregnum; Universe
1960 Glass  
Bert Haanstra
Other Nominees: Donald in Mathmagic Land; From Generation to Generation
1959 Ama Girls  
Ben Sharpsteen
Other Nominees: Employees Only; Journey Into Spring; The Living Stone; Overture
1958 NONE  
1957 The True Story of the Civil War  
Louis Clyde Stoumen
Other Nominees: A City Decides; The Dark Wave; The House Without A Name; Man In Space
1956 Men Against The Arctic  
Walt Disney
Other Nominees: The Battle of Gettysburg; The Face of Lincoln
1955 Thursday's Children  
World Wide Pictures and Morse Films
Other Nominees: Jet Carrier; Rembrandt: A Self Portrait
1954 The Alaskan Eskimo  
Walt Disney
Other Nominees: The Living City; Operation Blue Jay; They Planted A Stone; The Word
1953 Neighbours  
Norman McLaren
Other Nominees: Devil Take Us; The Garden Spider; Man Alive!
1952 Benjy  
Fred Zinnemann
Other Nominees: One Who Came Back; The Seeing Eye
1951 Why Korea?  
Edmund Reek
Other Nominees: The Fight: Science Against Cancer; The Stairs
1950 A Chance To Live  
Richard de Rochemont
Other Nominees: 1848; The Rising Tide
1950 So Much For So Little  
Edward Selzer
Other Nominees: 1848; The Rising Tide
1949 Toward Independence  
United States Army
Other Nominees: Heart To Heart; Operation Vittles
1948 First Steps  
United Nations Division of Films
Other Nominees: Passport To Nowhere; School In the Mailbox
1947 Seeds of Destiny  
United States Department of War
Other Nominees: Atomic Power; Life at the Zoo; Paramount News Issue #37; Traffic with the Devil
1946 Hitler Lives?  
Gordon Hollingshead
Other Nominees: Library of Congress; To the Shores of Iwo Jima
1945 With the Marines at Tarawa  
United States Marine Corps
Other Nominees: Arturo Toscanini; New Americans
1944 December 7th  
United States Navy
Other Nominees: Children of Mars; The Dutch Tradition; Plan for Destruction; Swedes in America; To the People of the United States; Tomorrow We Fly; Youth In Crisis
1942 Churchill's Island